Üniversite Onaylı Psikolojik Testler Eğitimi Nedir?

Üniversite onaylı psikolojik testler eğitimi nedir? Psikolojik testler eğitimi psikolojik testleri uygulamak adına kişilerin bu konuda bilgi ve deneyimlerini artırmak adına almaları gerektiği eğitimdir peki psikolojik testler nedir? kişilerin duygu, düşünce, ilgi, tutum, kişilik özellikleri, yetenek ve davranışları gibi farklı açılardan standart koşullar çerçevesinde gözlemlenmesi ve değerlendirilmesi amacı ile kullanılan testlerdir. Bu testler daha önceden yapılandırılmış şekilde uygulanmaktadır. Kişiler ile ilgili her yönüyle kısa zamanda değerlendirme yapabilmeyi sağlayan psikolojik testler ihtiyaca göre farklı alanlar içerisinde de yararlanabilmektedir. Örneğin klinik amaçlarla kullanımı yaygın olan psikolojik testler sadece psikoloji alanında değil psikiyatri ve nöroloji gibi klinik bilimleri içerisinde de tana ve tedavi planlama süreçlerinde yardımcı araçlar olarak kullanılabilmektedir.

 

Bir Psikolog Hangi Eğitimleri Almalı?

Bir psikolog hangi eğitimleri almanın psikoloji alanında eğitimler birden fazla başlık altında yürütülmektedir. Psikoloji eğitimi veren kurumlar incelendiği takdirde en sık verilen psikolojik eğitimin aile danışmanlığı eğitimi olduğu gözlemlenebilir. Bir durumdur kişilerin aile danışmanlığı konusunda tecrübe kazanması evlilik terapisi, cinsel terapi gibi alanlar içerisinde de eğitim alarak kendi mesleğini bir adım ileriye taşınması bu pozlar sayesinde gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra psikoloji eğitimi almak isteyen kişiler psikoterapi alanında kendilerini geliştirmek istediği de gözlemlenebilmektedir. Psikolog olmak isteyen kişiler terapist olarak mesleklerini yerine getirmek istedikleri takdirde farklı dallar içerisindeki eğitimlere başvurabilir. Bu eğitimler duygusal davranışçı terapi eğitimi yaşam koçluğu sertifikası öğrenci koçluğu sertifikası psikonalitik terapi eğitimi gibi eğitim dallarıdır.

 

Psikolojik Testler Nelerdir?

Üniversite onaylı Psikolojik testler nelerdir? psikolojik testler bazında psikoloji alanı içerisinde en çok kullanılan test türlerini şu şekilde sıralayabiliriz; yetenek ve ilgi testleri, başarı testleri, zeka iq testleri, gelişim testleri, dikkat ve algı testleri, projektif testler, aile değerlendirme envanterler, ölçekler, listeler, formlar, anketler, psikolojik test, alanları içerisinde bulunmaktadır. Bu test alanların içindeki testlerden de bazılarına sayacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz; Minnesota kişilik testi, semptom değerlendirme ölçeği, kişilik meslek envanteri, akademik benlik kavramı ölçeği, ben de 10 gestalt de 2 frankfurter, katil kim dikkat testi, oyunlaştırılmış dikkat testlere, mesleki olgunluk ölçeği, holland mesleki tercih envanteri, edward kişisel tercih envanteri, bayley bebekler için zeka testi, bir insan çiz testi, Anadolu sak zeka ölçeği, binet, terman testi gibi testler de bu alanların içerisinde bulunan testlerden bazılarıdır.

 

Bu Eğitimlerimizi Almak ve Eğitim Danışmanlarımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız : https://odeme.hayatboyuegitim.com/egitim/projektif-testler-uygulayici-egitimi-sertifikasi/

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Makalelemiz Hakkında Düşüncelerinizi Belirtin

Cevap Yazınız

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart