Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) Nedir?

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) Nedir?

Son yıllarda dünyada da çok yaygın kullanılan Minnesota çok yönlü kişilik envanteri nedir? MMPI testi psikolojik tedavilerde ve tanı koymada önemlidir. Yetişkinlerde psikopatolojik problemleri ortaya çıkarır. MMPI testi ruhsal problemlere tanı koymada, çeşitli iş kollarına eleman almada hatta evlilik öncesi çiftlerin ruhsal durumu hakkında bilgi verir. Bireylerin kişilik özelliklerini bilimsel verilere ve objektif kriterlere dayanarak belirleyen testtir.

Bireylerin sahip olduğu değerler ve davranışlar nesnel zemine oturtularak psikopatolojik belirtiler tespit edilir. MMPI testi 16 yaş üzerindeki yetişkinlere uygulanabilecek test gruplarından olup bireysel ya da grup şeklinde de uygulanabilir. İşe alımlarda belli ruhsal problemleri olan kişilerin belirlenmesinde de önemlidir. MMPI testi  ruhsal problemleri olan kişileri belirlerken bunların en kısa sürede tedavi edilmesi için de yol göstericidir.

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) Sertifikası Nereden Alınır?

Minnesota çok yönlü kişilik envanteri sertifikası kimler alabilir diye merak edebilirsiniz. Bu alanda;

  1. Psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatristler,
  2. Sosyal hizmet mezunları
  3. Psikiyatri hemşireleri
  4. Ruh sağlığı alanında yüksek lisans yapan kişiler

Minnesota çok yönlü kişilik envanteri sertifikası nereden alınır diye merak ediyorsanız Hayat Boyu Eğitim Merkezi’ne başvurabilirsiniz. Burada  farklı alanlarda verilen sertifika programları da vardır. Minnesota çok yönlü kişilik envanteri sertifikası da bunlardan biridir. Minnesota çok yönlü kişilik envanteri sertifikası alarak alanınızda kariyerinizi geliştirebilirsiniz.

MMPI testi yapmak için  Minnesota çok yönlü kişilik envanteri sertifikası almanız zorunludur. Bu eğitim, MMPI testini nasıl ve ne şekilde uygulayacağınızı gösterir. Test sonucunun yorumlanması ve değerlendirilmesi gibi eğitimleri de kapsar. MMPI testi 10 alt test ve 3 geçerlilik  kriterine sahiptir. MMPI  testinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için Minnesota çok yönlü kişilik envanteri sertifikası alınmalıdır.

Hayat Boyu Eğitim Merkezi tarafından verilen MMPI testi uygulayıcı sertifikası  e-devlet sistemi üzerinden görülebilir. Üniversite onaylı MMPI testi uygulayıcı sertifikası ile çeşitli merkezlerde bu testin uygulayıcısı olabilirsiniz. Minnesota çok yönlü kişilik envanteri sertifikası ücreti bu alanda kazanacaklarınız ile kıyaslandığında düşük bile kalacaktır.

 

 

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Makalelemiz Hakkında Düşüncelerinizi Belirtin

Cevap Yazınız

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart