Objektif Testler Eğitimi Nedir?

Objektif Testler Eğitimi Nedir?

Objektif testler,  yetişkinlerin ve çocukların psikolojik değerlendirmelerini yapmak için kullanılır. Objektif testler eğitiminde amaç teorik bilgiler yanında test yapma ve bunları yorumlama, çözümleme ile raporlama yeteneğidir. Objektif testler eğitimi nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Objektif testler eğitimi daha önce denenmiş ve ruhsal problemlerin çözümlenmesinde işe yarayan farklı testlerin eğitimidir. Bu testlerden her biri farklı bir psikolojik problemlerin çözümlenmesinde yardımcı olur. Ayrıca farkındalık, zeka seviyesi ve öğrenme kabiliyeti gibi durumlar hakkında da bilgi verir.

Objektif testler eğitimi içerisinde;

 1. Ankara Gelişim Tarama Envanteri
 2. Benton Görsel Bellek Testi
 3. Bender Gestalt Testi
 4. Cattell 2-A Zeka Testi
 5. Cattell 3-A Zeka Testi
 6. Frostig Gelişimsel -Görsel Algı Testi
 7. Gessel Testi
 8. Good Enough Testi
 9. Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi
 10. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 11. Porteus Labirent Testi

Yetişkinlerde ve çocuklarda kısa sürede çözüme ulaştıran nitelikli alandır.

Objektif Testler Uygulayıcısı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Objektif testler eğitimi şu ana kadar bilimselliği ve yeterliliği kanıtlanmış önemli testlerin başında gelir. Aşağıda yer alan kişiler objektif testler uygulayıcısı sertifikası alabilir.

 1. Psikologlar, psikolojik danışmanlar, aile danışmanları
 2. Sosyal hizmet uzmanları ve lisans mezunları

Objektif testler eğitimi sayesinde bu testlerin doğru bir şekilde yapılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi mümkündür. Objektif testler uygulayıcısı sertifika programı ile bu testleri raporlama yeteneğiniz de gelişir. Uzaktan eğitim şeklinde de alabileceğiniz eğitim şeklidir. Bu testler sayesinde yetişkinlerde ve çocuklarda bazı ruhsal problemleri tespit etme şansınız yüksektir.

Objektif testler eğitimi nedir konusundan ziyade objektif testler eğitim ve sertifikası ne işe yarar sorusunun cevabı önemlidir. Çeşitli danışmanlık merkezlerinde çalışmak  ve Bakanlığa bağlı yerlerde objektif testler uygulayıcısı olarak görev yapmak için sertifika almak gerekir. Objektif testler uygulayıcı sertifikası üniversite onaylı olmalıdır. Üniversite onaylı objektif testler uygulayıcısı sertifikası iş başvurularınızda size öne çıkarır. Psikologların ve psikolojik danışmanların sahip olduğu üniversite onaylı objektif testler sertifikası ile çeşitli kurumlarda da görev yapabilirsiniz. Objektif testler uygulayıcısı sertifikası ücreti makul olup aldığınız eğitime değecektir.

 

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Makalelemiz Hakkında Düşüncelerinizi Belirtin

Cevap Yazınız

Hayat Boyu Eğitim Merkezi
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart